Cztery kąty i kot piątyNie każdemu z poezją po drodze.... Jednak ten zbiór wierszy uwodzi słowem i obrazem… Wszystkich, których zauroczyła kocia okładka, uprzedzam - to nie jest książka o kotach. Owszem, pojawiają się w wierszach i na ilustracjach, ale przemykają po kociemu, prawie niezauważalnie... 
 
Cztery kąty i kot piąty
Tekst: Jadwiga A. Hockuba
Ilustracje: Piotr Dumała
Wydawnictwo Widnokrąg, 2018

 
 
 „To książka dla tych, którzy lubią od czasu do czasu udać się do krainy wyobraźni” - pisze wydawca. Ja dodam, że skierowana zarówno do młodego czytelnika, jak i do nas – dorosłych. W poetyckich opowieściach każdy znajdzie coś dla siebie – magię codzienności, skrawki wspomnień z własnego dzieciństwa, tęsknoty, lęki, marzenia… 
 
 
 
Autorka snuje swe pełne wspomnień historie za pomocą krótkich wierszy. Jest w nich tata, który z dzieckiem puszcza latawiec, jest wiersz dla mamy, pełen miłości i obietnic oraz portret babci i wspomnienie jej chaty... Są letnie dni z pęczniejącymi owocami w wiklinowym koszu i te marcowe, deszczowe. Jest dom do którego przez komin wlatują z wiatrem bajki…. Są strachy, które zamieszkują skrzypiące szafy, wieczorne chwile, gdy „ciemność pod dom się skrada” i radość z rozpoczynających się wakacji. Przemijające pory roku, magiczne i ulotne chwile, które pojawiają się dzięki wyobraźni i wspomnienie świąt. W tych wierszach wszystko może się zdarzyć - czajnik rano, „kłania się nisko zaspanym filiżankom”, a kaflowy piec mruczy po kociemu. 
 

 
Ostatni wiersz jest o bardzo kocim kocie, który lubi suche kąpiele. Cokolwiek to znaczy – kot z tego wiersza zdobi okładkę i jest wyjątkowy!
 
Tak wyjątkowy jak pozostałe ilustracje Piotra Dumały, znanego reżysera, scenarzysty filmowego, autora filmów animowanych. Ma na swoim koncie plakaty, ilustracje do gazet i wiersze. Ale to jego pierwsze ilustracje do książki z wierszami dla dzieci. Namalował je na tabliczkach z gipsu. Tej nietypowej techniki wymyślonej na cele animacji filmowej, po raz pierwszy użył w książce. Efekt jest niesamowity! 
 
 

 
Autorka Jadwiga A. Hockuba pisząca wiersze i opowiadania dla dzieci (niektóre pojawiają się w podręcznikach szkolnych) ma nadzieję, że ta książka będzie dla czytelników inspiracją do własnej twórczości. Dla mnie ten zbiór wierszy był sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa... Czym będzie dla Was i Waszej rodziny? Sprawdźcie koniecznie!

Komentarze