O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii


Podróże kształcą, wzmacniają, pomagają przezwyciężać swoje słabości. Wielu z nas w zaciszu domowym marzy o zwiedzaniu świata. Jeśli planujecie wkrótce rodzinny wypad w góry, koniecznie sięgnijcie po tę historię! 

O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii
tekst: Weronika Górska
ilustracje: Anna Krztoń i Ewelina Awato
Wydawnictwo STAPIS, 2017 

Bohaterka tej książki mieszka w Beskidach. Ma jakieś 20 milionów lat i jest … górą. Oznacza to, że spędziła całe swoje życie w jednym miejscu, i nie do końca jej się podoba. Była świadkiem wielu zdarzeń, zauważa zmiany zachodzące w okolicy… Chętnie poznałaby inne rejony świata, wykąpała w oceanie lub morzu… Pewnego dnia postanawia wyruszyć w świat, by poznać swoich kuzynów – inne góry, zwłaszcza że ma już dość słuchania ironicznych komentarzy pod swoim adresem, od swej siostry, wciąż wywyższającej się, Wielkiej Czantorii. 

Nie zraża się protestami ptaków, nie przyjmuje ich tłumaczeń, że „to ludzie i ptaki wędrują, góry stoją w miejscu i czekają”. Mała Czantoria to buntowniczka. Jak postanowiła tak zrobiła. W towarzystwie ptaków, uprzednio zdjąwszy z siebie domy i kolejkę z Poniwca, wyrusza w świat! Na początku odwiedza swą kuzynkę Łysą Górę, w gościnnych Tatrach zanurza swe obolałe stopy w Morskim Oku. Potem dociera do Olimpu, najwyższego masywu górskiego w Grecji. W Apeninach odwiedza Wezuwiusza, w Alpach rozmawia z Triglavem, nurkuje (!) w Oceanie Atlantyckim, zaprzyjaźnia się ze Śnieżką.

Pomysł by uczynić górę bohaterką książki jest niewątpliwie bardzo oryginalny. Dzięki przygodom Małej Czantorii czytelnik otrzymuje sporą wiedzę na temat masywów górskich (wysokości, legendy, historie z nimi związane), ale nie tylko. Wraz z Małą Czantorią poznajemy świat i dostrzegamy różnice w zachowaniu i charakterach jej poszczególnych kuzynów. Nie wszyscy witają ją z radością. Nie każdy jest gościnny. Członkowie górskiej rodziny bywają próżni, zarozumiali, aroganccy… Tak jak w ludzkim świecie… 

Mała Czantoria wróci do domu pełna wspaniałych przeżyć i wspomnień. Z dystansem spojrzy na swoją codzienność i relacje z Wielką Czantorią. 
Weronika Górska napisała książkę dla całej rodziny. To historia, która bawi, uczy i inspiruje. Autorka dla czytelników ruszyła górę! Mam nadzieję, że wielu z Was historia Małej Czantorii poruszy i zainspiruje do wypraw górskich! Czytajcie i na szlak wyruszajcie!


Komentarze