Wilk powrócił!Pomyślcie jaka wiadomość usłyszana lub przeczytana w mediach, sprawiłaby że zamknęlibyście drzwi swego domu na cztery spusty. Już? OK. Nawet nie chcę wiedzieć…

Powiem Wam jednak czego wystraszył się Królik, gdy wieczorem przeczytał gazetę. Otóż okazało się… że WILK POWRÓCIŁ!!! Tak, tak… Ta wiadomość przeraziła Królika nie na żarty!

Wilk powrócił!
Geoffroy de Pannart
przekład: Maria Skowrońska i Jadwiga Skowrońska
Wydawnictwo Muchomor, 2017


Wiadomo przecież, że WILKÓW należy się bać i już! Kiedy tylko Królikowi udało się zaryglować drzwi rozległo się pukanie i nie ustawało przez cały wieczór…. U Królika szukali schronienia inni mieszkańcy lasu /a przy okazji też bohaterowie znanych nam bajek i baśni/. Zawitały Trzy Małe Świnki, Koza z Koźlętami, Jagniątko, Piotruś /z bajki muzycznej Sergiusza Prokofiewa/ a nawet Czerwony Kapturek, który zgubił drogę do babci.
Gdy cała ta wystraszona i przejęta gromada / no, może oprócz Piotrusia, który zamierza upolować Wilka/ zasiada wreszcie się do wspólnej kolacji, do drzwi puka / a w zasadzie wali/ bardzo głodny WILK!


Jak sobie poradzą z nieproszonym gościem, którego tak bardzo się boją? Czy sprawdzi się powiedzenie, że w grupie raźniej? A może okaże się, że WILK wcale nie ma takich złych zamiarów i jest skłonny iść na ustępstwa?
 
Koniecznie przeczytajcie wspólnie z dziećmi tę zabawną książkę, która otwiera serię dwunastu opowieści o WILKU. Już się cieszę na kolejne historie, bo w tej opowieści WILK POWRÓCIŁ w dobrym stylu, a nawet coś obiecał! 

Przezabawny tekst i ilustracje w tej książce odczarowują postać WILKA, którym straszono wiele pokoleń dzieci. A przecież WILK nie taki straszny jak o nim mówią! 
Inna sprawa, że to również historia o potędze mediów. Zwróćcie uwagę, że wszystkie zwierzęta czerpią wiedzę z gazet. A gazety / i nie tylko/ jak wiemy bardzo lubią karmić swoich czytelników historiami pełnymi grozy :-) Zatem ta niewinna i zabawna na pozór historyjka może być dobrym punktem wyjścia do rozmów ze starszym kilkulatkiem na temat tego, czy warto wierzyć we wszystko co przeczytamy lub usłyszymy w mediach :-)
Po lekturze koniecznie trzeba porozmawiać z dziećmi o WILKACH! Tych pięknych i mądrych stworzeniach, które tak naprawdę boją się ludzi, a opowieści o nich są bardzo przesadzone...
Geoffroy de Pennart od lat mieszka na południu Francji. „Wilk powrócił” to jego pierwsza książka. Od dziecka bardzo lubił rysować ale nigdy nie przyszło mu do głowy by pisać i ilustrować książki dla dzieci. Tymczasem stworzona /za namową znajomej z wydawnictwa/  w roku 1994 książka „Wilk powrócił” okazała się szalonym sukcesem i rozpoczęła wielką serię, której bohaterem jest wilk i inne zwierzęta. 

Komentarze