W morze! W góry!

 

Jesteście w trakcie przygotowań do wyprawy w góry? A może nad morze?
Zatem szybko zaopatrzcie się w publikacje! Już wróciliście? Hmmm... Trudno. I tak je musicie mieć, przydadzą się w przyszłości. Dzięki nim Wasze dzieci, ale i Wy Drodzy Rodzice, wzbogacicie swą wiedzę o różne ciekawostki, przygotujecie się do podróży albo po prostu przypomnicie sobie piękne, wakacyjne chwile. Te książki to również mnóstwo zadań, ćwiczeń oraz gier, które uprzyjemnią długą drogę do celu....

W góry!
tekst i ilustracje: Piotr Karski 

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016 

Jestem pełna uznania dla Autora za wiedzę i szeroki zakres materiału jaki zawarł w każdej z książek. Obie, interaktywne publikacje to ogromny zbiór wiedzy, ćwiczeń, zadań i pomysłów do wykorzystania podczas pobytu w górach i nad morzem.
W pierwszej z książek, Piotr Karski zaczyna od tego jak powstają góry, a potem przekazuje sporo wiedzy na temat góralskich tradycji i to nie tylko tych polskich. Pisze o oscypku, strojach, instrumentach, gwarze, górskiej pogodzie... Ale to nie wszytko, to dopiero początek..
Na kolejnych stronach dzieci poćwiczą m.in. wyznaczanie kierunków świata, popracują z mapą, przygotują plan wycieczki, dowiedzą się jak sprawdzić wiek drzewa, przeprowadzą przez lodowiec wspinaczy i zastanowią się czy Yeti naprawdę istnieje... Wiedzy i zadań przed nimi sporo.

Autor nie skupił się tylko na polskich górach. Pisze o szczytach na całym świecie. A że górska przyroda jest tak bogata, nie zabrakło informacji o roślinach i zwierzętach, które można tam spotkać.
 Jest co czytać i rysować! Są pomysły na ciekawe eksperymenty i obserwacje.


W morze!
tekst i ilustracje: Piotr Karski 

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017 

Książka o morskich klimatach, ma poziomy format. W obu nie oznaczono ilości stron, ale jest ich naprawdę baardzo dużo. Tak jak i zadań do wykonania. Jeśli więc przed Wami np. podróż przez całą Polskę nad morze, to nie musicie się martwić. Z tą publikacją dziecko nie będzie się nudzić w podróży!
Tematem jest morze, więc nie zabrakło tu akcentów żeglarskich. Dzieci poznają węzły, skalę Beauforta i dowiedzą się ile pasków na koszulkach mieli bretońscy rybacy.

Okręty, statki, syreny, tatuaże, latarnie morskie, góry lodowe, bezludne wyspy... Tematów związanych z morzem jest mnóstwo. Autor w krótkich tekstach przekazuje sporą wiedzę i robi to niejako przy okazji zadań, które przygotował dla czytelnika.Różnorodność  tematów jest duża, dlatego i młodsze i starsze dzieci znajdą tu coś dla siebie. Młodszy brat np. może narysować chmury i nadać im własne nazwy / czy wiecie, że nazwy chmur np. Cirrus, wymyślił ponad 200 lat temu pewien Brytyjczyk?/ albo przygotować podłogowe regaty, a starszy może popracować nad własną łodzią podwodną.

 
Obie książki to ogromna dawka wiedzy na temat świata i z powodzeniem mogą być również wykorzystane przez nauczycieli w szkole, jako inspiracja do przeprowadzenia ciekawych lekcji. Szczerze polecam!

Komentarze