Syfon, pies taki jak Ty!

 
 
Syfon to pies, który uważa się za „najmerdniejszego psa na podwórku”. Nie będę zaprzeczać. Po przeczytaniu dwóch książek o nim, mogę powiedzieć, że to rzeczywiście niezwykły pies.

Syfon pies taki jak Ty!
Syfon i uczucia
tekst: Iwona Kamińska
ilustracje: Beata Horyńska
Wydawnictwo CzterolistneSyfon mieszka w domu ze swą Panią, którą jak przyznaje „kocha bardziej od śmietnika latem”. A trzeba wiedzieć, że śmietniki Syfon uwielbia! Gdy tylko jest na spacerze pierwsze kroki kieruje tam właśnie. Kręcą go te wszystkie brudne zapachy i możliwość znalezienia starych szmat, którymi wspaniale można się pobawić. 
 
 
 
Syfon nie zawsze miał swoją dobrą Panią. Zanim do niej trafił, przeżył ciężkie chwile. O tym wszystkim Wam opowie. To on właśnie jest narratorem opowieści, które znalazły się w książkach Iwony Kamińskiej. Spodobają się wszystkim, którzy kochają zwierzęta. Opowieści z niezwykłej, bo psiej perspektywy bawią ale i uczą młodych czytelników. Przede wszystkim uwrażliwiają na drugiego – psa i człowieka. :-) 
 
 
 
Sporo tu o ważnych sprawach, uczuciach, problemach nie tylko psiego życia. Wiele z nich jest również problemami nas, ludzi. Tych młodych i tych starszych… Nie przypadkowo książki noszą tytuły „Syfon pies taki jak Ty!” oraz „Syfon i uczucia”. Bo Syfon tak jak my, boi się różnych rzeczy, marzy /głównie o kiełbaskach, ale jednak/, śni, tęskni, lubi, nie lubi i kocha… 
 
 

 
Autorka obdarzyła Syfona wielką wrażliwością i dobrym sercem. Przeczytamy tu historie o tym jak bardzo potrzebni są nam znajomi i przyjaciele / Syfon ma ich kilku, w tym swoje pchły/ i jak trudne są chwile, gdy ich tracimy. Jest opowieść o wyrzutach sumienia, poczuciu winy, nieumiejętności przegrywania, współczuciu.. I chociaż sporo tu ważnych i trudnych tematów, to wszystko podane jest w lekkiej, przystępnej formie. Bo trzeba przyznać, że Syfon /czyt. autorka/ to świetny gawędziarz! Trudno go nie polubić. 
 
Obie książki są bardzo ładnie zilustrowane, dodatkowo autorka wyjaśnia czytelnikom trudne słowa. Nie robi tego sama.W pierwszej z książek trudne zwroty tłumaczą dzieci, w kolejnej „Ci którzy się na tym znają”. 
 
Warto poznać Syfona i spojrzeć na świat jego psim wzrokiem, a przy okazji, razem z nim oswoić trudne emocje. Polecamy!

Komentarze