O! Kapelusz!Trudne decyzje, dylematy... Czasem zdarzają nam się sytuacje z których ciężko wybrnąć. A wybrane rozwiązanie nie do końca nam pasuje... Robimy jedno a w gruncie rzeczy myślimy co innego.. Życie to sztuka wyboru... Oto kolejna książka Jona Klassena, w której aż kipi od emocji. Tak jak poprzednia  /„Gdzie jest moja czapeczka?”/  ta historia również opiera się na niedopowiedzeniach i skłania do refleksji. Ale przede wszystkim to uczta dla oka!

O! Kapelusz!
tekst i ilustracje: Jon Klassen
przekład: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016Kapelusz jest jeden a żółwie dwa. Znaleźli go razem, więc komu się należy? Każdy chce go mieć, bo obu się on podoba i każdemu w nim do twarzy… Trudno znaleźć rozwiązanie w takiej sytuacji. Nie da się przecież podzielić jednego kapelusza na dwa żółwie. Może zatem zostawić go w miejscu, w którym leży i pójść dalej? Tak. Wydaje się, że to dobre rozwiązanie… Czy aby na pewno? 


Książka podzielona jest na trzy części: KAPELUSZ, ZACHÓD SŁOŃCA I NOC… Ale to nie jest długa historia. Akcji w niej niewiele i toczy się wolno, jak żółwie...
Gdy słońce zajdzie, żółwie zasypiają w pobliżu kapelusza.. O czym myślą i co im się śni? Czy pamiętają jeszcze o swoim znalezisku?Jak zakończy się ta opowieść?


Choć tekstu w niej mało, to właśnie dzięki krótkim zdaniom i ilustracjom czytelnik świetnie może sobie wyobrazić co czują oba żółwie. Rozterki, pokusy… Myśli, które trudno odgonić. I tylko oczy żółwi zdradzają wszystko… A czytelnik ma o czym myśleć...
Minimalistyczna forma, wspaniałe ilustracje utrzymane w ciemnej tonacji. Warto przeczytać z  dziećmi i wspólnie poszukać rozwiązania tej sytuacji.

Komentarze