Las zabaw"Las może być poetycką inspiracją, poligonem doświadczalnym i niewyczerpanym źródłem wiedzy. Te jego różne oblicza chcieliśmy ci pokazać w książce, którą trzymasz w rękach. Dołącz do naszej wyprawy i zanurz się po uszy!" - zachęcają autorzy tej książki. Książki, która przypomina, że w lesie można się świetnie bawić!

Las zabaw
tekst: Mateusz Wysocki
ilustracje: Agata Królak
Wydawnictwo Czerwony Konik, 2017


Piętnaście propozycji, piętnaście ilustracji i tyle samo ciekawostek o lesie. To wszystko zmieściło się w tej ciekawej książce, o miejscu, do którego nie każdemu jest po drodze. A szkoda.. Zamiast w weekend szukać kolejnych atrakcji w centrach handlowych, lub po prostu nudzić się w domu - wyruszmy z dziećmi do lasu! Las to „sala zabaw” czynna cały rok. W przeciwieństwie, do tych stworzonych przez człowieka, w zależności od pory roku zmienia swój wystrój. Inaczej wygląda wiosną i latem, inaczej jesienią i zimą. 
W lesie można wspinać się na gałęzie, skakać po stertach liści, szukać grzybów, zbudować szałas, bawić się w chowanego, tropić ślady lub po prostu odpocząć.. Wystarczy zamknąć oczy i ułożyć się na wcześniej zebranej kupce liści. Warto wsłuchać się w szum drzew, bzyczenie owadów… Potem gdy już otworzymy oczy, z pewnością inaczej spojrzymy na las... Uważniej.
 
 Małe pajączki, owady, liście, grzyby...Dźwięki i zapachy..

"Las jest jak kufer
pełen zapachów, ukryty
gdzieś daleko za miastem."

Na każdej ze stron czytelnicy znajdą podpowiedzi jak korzystać z darów, które oferuje nam las. Poetyckie zdania dopełniają ciekawostki przyrodnicze. Dzięki nim dowiecie się m.in. ile godzin śpi jeleń, do czego wiewiórce ogon i dzięki czemu nartniki nie toną. Założę się, że nie wiedzieliście o istnieniu grzyba, z którego można zrobić torebki, kapelusze a nawet buty!!

 

Do książki dołączona jest mapa. Może stać się plakatem, który zawiśnie w dziecięcym pokoju i będzie przypominać o tym, że las to miejsce do którego warto często zaglądać. W lesie możemy się świetnie bawić! 
 To piękna i wysmakowana graficznie książka, a co najważniejsze jak czytamy na końcu książki:

Papier wykorzystany do produkcji tej książki nie przyczynił się do wycinki drzew.

Komentarze