Krzysia i ptasie kłopoty
O dzielnej Krzysi, która marzyła o tym by zostać rycerką pisałam ponad rok temu /KLIK/. Niedawno ukazał się szósty i ostatni już tom jej przygód.

Strażniczka mieczy: Krzysia i ptasie kłopoty
tekst: Frances Watts
ilustracje: Gregory Rogers
przekład: Grzegorz Stabeusz
Wydawnictwo Literówka, 2017Tym razem na Zamku Jutrzenka trwają przygotowania do obchodów urodzin Lady Beaty Znudzonej. Jej małżonek zaplanował uroczystości, które będą trwały trzy dni. Giermkowie i rycerze wezmą udział w walkach z lancami, wyścigach konnych, bitwach na miecze i konkursach łuczniczych. Na wygranych czekają wspaniałe nagrody – srebrne miecze. Jest więc o co walczyć!Krzysia bardzo chciałaby wziąć udział w tych konkursach, boi się jednak, że pozwolą jej jedynie na udział w wyścigu w workach i biegu z jajem na łyżce. Na szczęście się myli. Już nie raz udowodniła swą odwagę i umiejętności, dlatego jako niezwykła Strażniczka Mieczy, może razem z innymi rycerzami przygotowywać się do wszystkich konkurencji. Przyjaciele dodają jej otuchy i pomagają. A przyjaciół Krzysia ma nie tyko wśród ludzi. Jak wiemy z poprzednich części, rozmawia ze starymi mieczami, którymi się opiekuje i rozumie mowę zwierząt. Często ucina sobie pogawędki z kotką Lilą, krokodylem i gołębiem, którego ostatnio coś trapi… Gołąb czuje się osamotniony i niepotrzebny. Sir Walter nie czeka na jego wieczorne kołysanki i nigdzie nie wysyła z wiadomościami. Po tym, jak zrozpaczony gołąb oddali się z zamku, okaże się, że jest dla niego bardzo ważne zadanie do wykonania...
Gdy Krzysia spotka go w podczas wyścigu konnego, będzie musiała podjąć ważną decyzję. Zatrzymać się i pomóc przyjacielowi, czy też nie przerywać konkurencji i walczyć o zwycięstwo?Każda z przygód Krzysi niesie jakieś przesłanie. Autorka obdarzyła ją wieloma pozytywnymi cechami. Odważna, uczciwa i odpowiedzialna bohaterka, nigdy nie odmawia innym pomocy. Frances Watts przekazuje młodym czytelnikom wartości jakimi warto kierować się w życiu. Krzysia dodaje również otuchy i pokazuje, że każdy ma prawo do własnych wyborów. To kim zostaniemy zależy od nas samych a nie od opinii innych ludzi. Musimy tylko mocno w to wierzyć i z uporem dążyć do celu.

Seria o Strażniczce Mieczy to świetna lektura dla uczniów z klas 0-3. Duże litery, krótkie rozdziały i akcja umiejscowiona w średniowiecznym zamku spodoba się młodym czytelnikom. Wierzę, że zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Jestem ciekawa czy znacie już Krzysię?
Polecam jej poprzednie przygody!

http://literowka.com/wydalismy.html

Komentarze