Marcelinka rusza w Kosmos


Oto bajka, pełna wielu pytań i odpowiedzi. "Bajka trochę naukowa", wymagająca uważnej lektury i skupienia. Bajka dla nieco starszych czytelników i ich rodziców....

Marcelinka rusza w Kosmos
tekst: Janusz Leon Wiśniewski
ilustracje: Ania Jamróz
Wydawnictwo Tadam, 2017


Bohaterka książki, Marcelinka pojawia się po lewej stronie Wszechświata... Prawda, że to bardzo nietypowe miejsce akcji? Nietypowa jest również sama bohaterka. Marcelinka nie jest zwykłą dziewczynką. Tak naprawdę jeszcze się nie urodziła. Jest dopiero myślą Mamy..
Gdy spotka Żywą Duszę, zacznie się ich niezwykła znajomość.
Ona będzie zadawać trudne pytania. On będzie odpowiadać. Często wspólnie szukają odpowiedzi.

Rozmawiają o tym co jest NAJWAŻNIEJSZE. Bo Marcelinka właśnie to chce odnaleźć, a przy okazji dowiedzieć się "czy jest COŚ, co jest NAJWAŻNIEJSZE dla wszystkich, w tym samym momencie?"
Rozmowy Marcelinki i Duszka toczą się wokół takich tematów jak: wieczność, czas, powstanie świata. Duszek opowiada jej o gwiazdach, Drodze Mlecznej, Czarnych Dziurach. Filozofują, szukają wspólnie odpowiedzi... Czasem Marcelince ciężko się w tym wszystkim połapać. Czasem ciężko zrozumieć..

Gdy wraz z panem Fotonem wyruszą w podróż na poszukiwanie Najważniejszego,  Marcelinka pozna m.in. Teorię Wielkiego Wybuchu i dowie się czym jest Paradoks bliźniąt...

To książka, która rozbudza myślenie. A "myślenie to bardzo przyjemnie zajęcie" - jak stwierdza w pewnym momencie, bohaterka tej opowieści.

Z natłoku myśli rodzą się pytania... A odpowiedzi na nie, warto szukać w książkach. 
"Dzieci są bardzo niecierpliwe i ciekawskie. I na dodatek, gdy czegoś nie wiedzą, to się do tego przyznają. Dorośli najczęściej uważają, że wiedzą wszystko. Tylko dorośli, którzy pozostali trochę dziećmi, uważają, że pytać zawsze warto" - mówi w książce Duszek.

Rozmowy Duszka i Marcelinki to lawina pytań ciekawskiego dziecka. Duszek niczym mądry dorosły/nauczyciel stara się w sposób przystępny na nie odpowiedzieć. Jego opowieści z pewnością zainteresują nie tylko młodego czytelnika.

Pierwsza książka dla dzieci, napisana przez autora „Samotności w sieci", zabiera młodych czytelników w podróż po Kosmosie. To dobra propozycja dla wszystkich,  których interesują tajemnice Wszechświata. Janusz Leon Wiśniewski stworzył niezwykłą opowieść, do wspólnego, rodzinnego czytania. Czytać należy uważnie, rozmowy w trakcie lektury zalecane!

Autorką pięknych ilustracji jest młoda i co już dobrze widać, utalentowana Ania Jamróz. Jej grafiki świetnie dopełniają tekst czyniąc z niego niezwykłą, metafizyczną opowieść...

Komentarze