Fascynujące eksperymenty naukowe

"Gdzie kończy się nauka, a zaczyna magia?" Czyżby podczas wykonywania doświadczeń, jak piszą autorzy tej książki? Podczas eksperymentu można poczuć się magikiem. Chociaż na chwilę... Bo przecież każdy z trików, da się naukowo wytłumaczyć. W tej książce znalazło się ich ponad 50!

Fascynujące eksperymenty naukowe
praca zbiorowa
przekład: Lucyna Wierzbowska
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2017


Choć sporo jest książek tego typu, ta wyjątkowo mi się podoba. Proste, ale ciekawe doświadczenia mają szczegółowe instrukcje wykonania i fotografie. Każda ze sztuczek, eksperymentów jest krótko opisana. Zawiera naukowe wyjaśnienie /JAK TO DZIAŁA?/ oraz zachętę do sprawdzenia tego doświadczenia w innych warunkach, lub przy pomocy innych materiałów /CO BY BYŁO, GDYBY...?/
W ramce - NAUKA W NASZYM ŻYCIU czytelnicy znajdą informacje, gdzie lub w jaki sposób wykorzystywane jest dane zjawisko, prawidłowość.

Do większości tych eksperymentów nie potrzebujemy wielu przedmiotów. Sporo z nich znajdziemy w kuchni. Wśród dodatków króluje ocet i soda! Nie dość, że świetnie sprawdzają się w ekologicznym domu, jako środki do sprzątania, to można je wykorzystać do wielu doświadczeń.  Czy wiedzieliście np. że mleko połączone z octem może zamienić się w ...plastik?


W książce znalazły się doświadczenia i sztuczki, które wprowadzą młodszych czytelników w świat fizyki i chemii, a tym starszym pomogą zrozumieć omawiane na lekcjach tematy. Idealnie byłoby, gdyby większość z nich była przeprowadzana  właśnie w szkole!

Deser "Pieczona Alaska" zdecydowanie lepiej zrobić w domu. Wymagane jest użycie piekarnika, w którym będziecie piekli lody! Lody pod bezowe pierzynką. W tym eksperymencie duże znaczenie ma izolacja, dzięki której lody po wyjęciu z piekarnika nadal pozostaną zamrożone.

Jest też coś dla tych, którzy wolą muzykę od lodów :-) Dzięki kilku słomkom nożyczkom, linijce i taśmie klejącej mogą zrobić sobie Fletnię Pana. Ten właśnie instrument wiele mówi o zasadach powstawania i rozchodzenia się dźwięków.


Eksperymenty w tej książce uczą i bawią, bo mogą być świetnym przerywnikiem domowych imprez. Publiczność na pewno nie będzie szczędzić braw, gdy ujrzy unoszącą się dzięki suszarce, piłeczkę pingpongową, albo gdy przebijecie wraz z dziećmi balon znajdujący się w środku drugiego balonu.

Wyrzutnia piłeczek pingpongowych, tęcza z CD, łódka z napędem detergentowym, niebieski seler, jajko w butelce, elektryczne UFO, magiczne słomki, które obracają się na twój znak... To jeszcze nie wszystko, co znajdą czytelnicy na ponad 100 stronach tej książki. To naprawdę fantastyczna pozycja dla ludzi ciekawych świata! Polecamy!

Komentarze