8+2 i pierwsze święta
Trzeci z dziewięciu tomów serii o przygodach sympatycznej rodziny, to kolejne pełne ciepła i humoru opowieści, które można czytać cały rok... Tym razem kilka historii o tym jak minęły tej niezwykłej rodzinie pierwsze święta. Nie tylko Bożego Narodzenia.


8 + 2 i pierwsze święta
tekst: Anne-Cath. Vestly
ilustracje: Marianna Oklejak
przekład: Milena Skoczko
Seria: 8 + 2 Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016


Mama, tata, Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Miny i Morten, pies Rurek, kury oraz oczywiście ciężarówka przeprowadzili się z ciasnego mieszkania do domku pod lasem. Dobrze im tutaj, choć gdy szybko zapada zmrok wyprawy do wygódki na podwórzu albo do drewutni wcale nie są takie przyjemne. Marta boi się ciemności i wstydzi się do tego przyznać. Ale gdy okaże się, że nie tylko ona boi się wychodzić na podwórze po zmroku, będzie jej zdecydowanie raźniej. Ćwiczenia z babcią pomogą jej przezwyciężyć strach.Każdy rozdział tej książki to piękny i wzruszający portret kochającej się rodziny. Opiekuńczy ale dający dużo wolności rodzice, rodzeństwo i niezwykła babcia, która pomimo swoich słabości zawsze służy radą i pomocą. To dzięki jej marzeniom wyruszą w góry by spędzić tam Święta Wielkanocne. Ale najpierw przeżyją pierwsze zimowe święta w swoim nowym domu. W międzyczasie staną się właścicielami kilku drzew w lesie, mały Morten zaprzyjaźni się z ziemniakami sąsiada a Marta zrealizuje swoje marzenie. Marzenie niezwykłe, takie którego nie można było kupić za pieniądze.

Choć trudno rodzicom, a zwłaszcza tacie utrzymać tak dużą rodzinę, na szczęście mają przyjaciół. To dzięki nim do małego domku zostanie podłączony telefon, który początkowo z wielką nieufnością powita babcia. Potem bardzo się zaprzyjaźnią, bo przecież telefon to bardzo przydatny przedmiot, zwłaszcza gdy mieszka się z dala od miasta.
Cudowny jest opis ich wielkiej wyprawy w góry, do miejsca gdzie babcia spędzała swoje dzieciństwo. Jeszcze ciekawszy będzie powrót do domu, gdzie pod ich nieobecność Hulda i Henryk /przyjaciele rodziny/  mieli opiekować się kurami. Ach, jakieś będzie zdziwienie, gdy zastaną pusty dom - bez przyjaciół i kur!
Lektura tej książki smakuje jak pyszne ciasto popijane smaczną, aromatyczną herbatą. Pełna ciepła i miłości, doprawiona humorem, idealnie nadaje się do wspólnego rodzinnego czytania.
Anne-Catharina Vestly, norweska pisarka, autorka literatury dziecięcej swoim cyklem o rodzinie z ośmiorgiem dzieci podbiła serca wielu czytelników. Ich przygody opisywała od 1957 do 2000 roku, czyli przez ponad czterdzieści lat!
Jeśli jeszcze nie znacie tej niezwykłej rodziny - zachęcam do lektury, bo warto się z nimi zaprzyjaźnić!
Do tej pory nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazały się trzy tomy ich przygód. Warto zrobić miejsce na półce na wszystkie 9 tomów. Czekamy cierpliwie na kolejne.
Komentarze

  1. My czekamy na kolejne NIECIERPLIWIE :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę musiała nadrobić zaległości wobec tych książek. Przeglądałam kiedyś książki od dwóch sióstr na https://kids.showroom.pl/, ale zastanawiałam się czy na pewno zainteresuje mojego 6latka. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz