Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Stare domy kryją w sobie wiele tajemnic. Nie tylko historie ludzi, którzy w nich mieszkali, często również zapomniane przedmioty. W domu, który w swojej powieści opisuje Katarzyna Majgier pod podłogą ukryty był niedokończony eliksir nieśmiertelności, nad którym pracował setki lat temu pewien alchemik. Ta historia dla młodych czytelników, to rozciągnięta w czasie ciekawa opowieść o ludzkich pragnieniach ...

Niedokończony eliksir nieśmiertelności
Katarzyna Majgier
ilustracje: Anita Graboś
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Gdy pewnego dnia do starego domu przybywa tajemniczy jeździec, nikt się nie spodziewa, że konsekwencje jego wizyty będą tak długotrwałe. Tym człowiekiem jest poszukiwany przez władze alchemik. Zanim schwytają go żołnierze uda mu się przekazać niewielki flakonik dziecku gospodarzy. W nim znajduje się tajemniczy eliksir nieśmiertelności, nad którym pracował. Niestety nieukończony... Ukryta pod podłogą buteleczka z cudownym płynem zapoczątkuje serie dziwnych zdarzeń, których uczestnikami staną się mieszkańcy tego domu.

Wiadomo do czego prowadzić może ciekawość ludzka. Ta dziecięca, jest jeszcze trudniejsza do okiełznania. Dziwnego płynu z buteleczki po wielu latach spróbuje mały chłopiec o imieniu Artur. Stanie się dzięki temu nieśmiertelny, ale też przeźroczysty. Gdy eliksir wypiją również jego rodzice, wuj i kuzynka Serafina /miłośniczka mrocznych klimatów/ ich dom stanie się okoliczną atrakcją. Ludzie będą mówić, że zamieszkują go duchy. 
Nawiedzony dom będzie odstraszał przez wiele lat potencjalnych kupców, bo rodzina małego Artura nie będzie chciała by ktoś w nim zamieszkał. Dzięki wypiciu eliksiru wszyscy mają się dobrze od setek lat. Nie chorują, nie muszą jeść… Chłopiec nie musi chodzić do szkoły… Ich nowym hobby stanie się straszenie. 

Jednak nadchodzi dzień, w którym dom zostaje kupiony przez pewne małżeństwo, które zdaje się nie dostrzegać wokół siebie niczego prócz pieniędzy. Państwo $ to przedstawiciele nowego pokolenia ludzi nastawionych na sukces i luksus. Pieniądze cenią najwyżej ze wszystkiego. Kupienie domu na Modnych Przedmieściach za śmiesznie niską cenę stanie się ich celem. Fakt, że posiadłość jest zaniedbana i być może zamieszkana przez duchy, nie zrobi na nich wrażenia.
Gdy już zamieszkają z przezroczystą rodziną, okaże się, że wcale jej nie dostrzegają, tak zajęci meblowaniem swojego super nowoczesnego domu. Niestety jak się potem okaże, nie będą dostrzegali również swojej córki, która potem przyjdzie na świat. Dlaczego? Nie będzie dość ładna by pochwalić się jej zdjęciem w Internecie. W dodatku nie szanuje drogich ubrań i rzeczy kupionych rzez rodziców.

Eliksir nieśmiertelności zmienia życie każdego kto go spróbuje, ale przestaje działać, gdy osoba dojrzeje do zmian… Poprzez losy rodziny sprzed kilkuset lat i tej żyjącej współcześnie Katarzyna Majgier w swojej powieści zderza przeszłość z teraźniejszością. Świat wokół się zmienia, zmieniają się pragnienia... Styl życia Państwa $ jest mocno przerysowany, a ich podejście do życia i własnego dziecka może szokować. Wydaje się, że właśnie przez przerysowanie ich zachowań autorka pokazuje zmorę współczesności - materialistyczne podejście do życia, zanikanie więzów rodzinnych, nieustające lansowanie się wśród znajomych...

Choć książka nieco mnie rozczarowała, bo spodziewałam się tajemniczej opowieści a dostałam bardziej relację z wydarzeń niż powieść, to myślę, że powinna się spodobać dzieciom, do których jest adresowana.:-)
Podsunę ją wkrótce Młodszemu. Niech się wypowie i stwierdzi, czy jego zdaniem słusznie książka otrzymała I nagrodę w kategorii 6-10 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Komentarze

  1. Właśnie skończyliśmy czytać. Mnie również nieco rozczarowała, oczekiwałam jakiegoś przesłania, większej głębi. Ale mojemu niespełna 9-latkowi bardzo się podobała!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz