Krwawy pierścieńKlimatyczne miejsca Barcelony, mroczne zaułki, podziemne tunele... Znane perełki architektury i ciekawa historia Romów. To wszystko w klimacie książek w Dana Browna i C. L. Zafon'a w wydaniu dla młodszego czytelnika. Z mądrym przesłaniem...

Krwawy Pierścień
Gerd Ruebenstrunk
przekład: Joanna Borycka – Zakrzewska
Wydawnictwo Bona, 2016


Kiedy 14 letni Danny przeprowadza się z rodziną do Barcelony, nie jest tym zachwycony. Do tej pory mieszkał w Niemczech. Jego ojciec urodził się w Hiszpanii więc dla niego to powrót do rodzinnego kraju. Dla chłopca to życiowa rewolucja. Nowa szkoła, nowi znajomi… Pomału jednak się aklimatyzuje i stara poznawać nowe miejsce, w którym przyszło mu żyć.
Podczas samotnych wypraw po okolicy często widuje starszego człowieka, który ze swoim psem przesiaduje pod sklepem. Pewnego dnia chłopiec jest świadkiem, jak mężczyznę zabiera pogotowie. Danielowi udaje się odprowadzić do domu jego psa.. 
Tak właśnie poznaje Lolę i jej rodzinę, a wraz z nią ciekawą historię Romów, którzy od setek lat zamieszkują Barcelonę. Okaże się, że wuj dziewczynki był kimś ważnym i strzegł pilnie pewnej tajemnicy. Teraz oni odkrywając jego sekret, muszą odnaleźć tajemniczy pierścień, by nie trafił w nieodpowiednie ręce. Czy za starą legendą kryje się coś więcej? 
W odkryciu prawdy pomoże im m.in. kuzyn Loli i nowy szkolny kolega Daniela - Jakub. Choć wcześniej nieco go irytował, okazało się, że nielubiany klasowy kujon może stać się niezwykle przydatnym towarzyszem w ich poszukiwaniach. Dzięki swej wiedzy, logicznemu myśleniu, sprytowi i znajomości najnowszych technologii, nie raz wyciągnie ich z opresji.. 
A bywa groźnie bo ludzie z potężnej, tajemniczej organizacji, która nie cofnie się przed niczym, depczą im po piętach. 
I tak z dnia na dzień grupa młodzieży znajdzie się w centrum mrocznego świata, pełnego zagadek i tajemnic z przeszłości.
"Krwawy pierścień" to pełna przygód i dreszczu emocji powieść dla nastolatków, przed którymi jeszcze lektura książek Dana Browna czy C.L. Zafon'a. Wraz z bohaterami, którzy poszukują tajemniczego pierścienia, otrzymają sporą dawkę ciekawych informacji z zakresu historii i architektury. Wędrując z grupą nastolatków po uliczkach Barcelony będą mieli szansę poczuć klimat tego niezwykłego miasta. Niemal wszystkie opisywane miejsca w tej książce istnieją naprawdę. Można więc, jak zachęca autor w posłowiu, posłużyć się Google Street View i wybrać na wirtualny spacer.

Gerd Ruebenstrunk wplata w opowieść wiele ciekawych informacji o miejscach i ważnych zabytkach stolicy Katalonii, ale przede wszystkim opowiada historię Romów, która jak pisze „od setek lat jest historią zniewolenia, prześladowań i wypędzenia”.

 „problemy rodzą się wtedy, kiedy ludzie nie zbliżają się do siebie, ponieważ boją się siebie nawzajem /…/ a przecież to różnorodność sprawia, że nasze życie jest takie fascynujące. A wszystko, co jest nam do tego potrzebne, to wzajemny szacunek”. – mówi jeden z bohaterów powieści.
Sprzeciwiając się antycygańskiej postawie wobec Romów napisał powieść dla młodych czytelników, w której przybliża ich bogatą kulturę. Podążając za Danielem, mamy okazję poznać bliżej korzenie jego nowej przyjaciółki Loli i zastanowić się nad tematem odmienności i szacunku wobec innych kultur, bo taki cel niewątpliwie przyświecał autorowi książki.

Komentarze