Piwnice. Zagadki spod podłogi


Dzieci rzadko zaglądają do piwnic, szczególnie tych, w dużych blokach... Zwykle chodzą tam dorośli. „Pokaż mi swoją piwnicę, a powiem ci kim jesteś” – to myśl przewodnia tej książki. 


Piwnice. Zagadki spod podłogi
tekst: Aleksandra Cieślak
ilustracje: Dominika Czerniak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

Autorka tej książki zaprasza małych czytelników  na spacer po piwnicach w pewnym bloku. Dzięki niej mamy okazję zajrzeć i sprawdzić co kryje się w „ciasnych klitkach”, za „drzwiami skleconymi z desek. Co sąsiedzi trzymają w swych piwnicach? Czy po ich zawartości łatwo będzie odgadnąć ich właścicieli?


Jedenaście piwnic pełnych skarbów i niepotrzebnych gratów. Czego tu nie ma! Szklane kule, stosy kart, piwnice pełne słoików wypełnionych smakołykami, nieudane wykroje, guziki, ramy obrazów, szkielet ryby, plansze, makiety, narty, fotel z dziurą, walizki i puzderka, narzędzia, konewki, mysie kupki…… 
Każda z piwnic to portret jej właściciela. Składowisko niepotrzebnych już często przedmiotów, albo takich które czekają na swój czas, kiedy znów będą w użyciu. Tak jak para nart i kożuch, które wkłada podróżnik wyruszając po raz kolejny w świat.


Rzeczy mówią o nas… O naszych zawodach, pasjach i słabościach.
Każda piwnica to jedna wierszowana zagadka i zabawa w odgadywanie właścicieli tych małych i ciasnych pomieszczeń. Które z nich należy do działkowca? Które do krawcowej lub architekta?


Lektura tej książki to dobra zabawa w odgadywanie oraz świetna gimnastyka dla języka. Czytane na głos teksty pomogą w ćwiczeniu prawidłowej wymowy. Sporo tu słów, których młody czytelnik może nie znać /szezlong, peniuar, buduar, sztras/, ale autorka wyjaśnia ich znaczenie.

Są książki, dzięki którym zwiedzamy dalekie kraje i okolice. Tym razem dajcie się zaprosić wraz z dziećmi - pod podłogę. Na spacer po piwnicach. Zapewniam, że będzie zabawnie, tajemniczo i interesująco.

Komentarze