Sztokholm – znam to miastoW najnowszej książce obrazkowej, wydawnictwo Zakamarki zaprasza dzieci i dorosłych na spacer po stolicy Szwecji. Nawet jeśli nie planujecie w najbliższym czasie podróży do tego miasta, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco lepiej je poznać. Czytanie a właściwie oglądanie tej pozycji może sprawić, że zaczniecie szukać dodatkowych informacji o Sztokholmie w Internecie. Trzeba przecież nieco podciągnąć wiedzę, zwłaszcza gdy dzieci zaczną zadawać pytania… 

Sztokholm – znam to miasto
 tekst: Judith Drews
 przekład: Katarzyna Skalska, Tatiana Zgaińska-Filipowska
 ilustracje: Judith Drews
 Wydawnictwo Zakamarki, 2016

Duża, kartonowa książka może być dobrą propozycją dla najmłodszych, którzy lubią wyszukiwać szczegóły na ilustracjach. Może inspirować do własnych opowieści, bo tekstu w niej nie znajdziecie.
Na wstępie autorka przedstawia tylko niektórych bohaterów występujących na kolejnych stronach i zachęca do poszukiwań: „Co robi księżniczka Stella?”, „ Kim jest ta dziewczynka i komu daje korony z ratusza?”, „Znajdź posąg aktorki”. Zadań do wykonania może być jednak znacznie więcej, bo karty książki zapełnia mnóstwo postaci.Wśród nich najmłodsi z pewnością rozpoznają Pippi, jej małpkę i białego, nakrapianego konia. Autorka nawiązuje do szwedzkich tradycji i wierzeń. Pojawiają się więc aniołki, wodnik, troll i Święta Łucja z wiankiem świec na głowie, którą ujrzycie.... w sadzawce. Bez obaw. Chroni ją koło ratunkowe. :-)


Starsi czytelnicy z pewnością skojarzą postać czytającej Selmy ze szwedzką pisarką - Selmą Lagerlöf a Alfreda z panem Noblem, który jak sami zobaczycie daje jej prezent. To nawiązanie do Nagrody Nobla, którą autorka otrzymała w dziedzinie literatury za rok 1909.

Mnie zaintrygował posąg aktorki. Oczywiście dzięki wyszukiwarce internetowej już wiem, że to pomnik znanej i utalentowanej szwedzkiej aktorki Margarethy Krook /1925 -2001/, która świetnie sprawdzała się w rolach komediowych.
Stoi przy Królewskim Teatrze Dramatycznym, na rogu ulicy, gdzie aktorka zwykła stać i palić przed występami. To podobno bardzo popularna rzeźba, z którą chętnie fotografują się turyści. 


źródło: wikipedia, autor Frankie Fouganthin
Nie zabrakło oczywiście rodziny królewskiej, flagi Szwecji i charakterystycznych dla tego miasta miejsc, takich jak m.in. Pałac Królewski, budynek Szwedzkiej Akademii /co roku nominuje laureata Literackiej Nagrody Nobla/, Skansen, fontanna na Sergels Torg, Park rozrywki Tivoli.. 

W stolicy Szwecji naprawdę wiele się dzieje, tak jak na kartach tej książki. Z pewnością na poznanie Sztokholmu potrzeba kilku dni, tak jak na jej lekturę. I tak jak poznając miasto i za każdym razem odkrywając coś nowego - to samo czeka na czytelników. Książka kryje w sobie niezliczoną ilość historii....
Kto wie? Może dzięki tej pozycji zapragniecie wybrać się do Sztokholmu? My w każdym razie jesteśmy po tej lekturze, nieco bogatsi w wiedzę o tym mieście.

Komentarze

Prześlij komentarz