Wszystko dla Klary


Przedsiębiorczość to cecha ludzi, którzy mają dużo pomysłów na rozwiązywanie problemów lub tworzenie nowych rzeczy i nie boją się wprowadzać tych pomysłów w życie – czytamy w książce dla dzieci, napisanej przez Ewę i Łukasza Świerżewskich.
Czy przedsiębiorczości można się nauczyć? Jak z sukcesem realizować plany?
Odpowiedź poznacie w trakcie lektury. 

Wszystko dla Klary, czyli historia pewnego pomysłu
tekst: Ewa Świerżewska i Łukasz Świerżewski
il. Agata Matraś
Wydawnictwo Wilga, 2016

Baśka i Kuba to uczniowie piątej klasy. Pewnego dnia, zupełnie przypadkiem trafiają na informację, że koleżanka z równoległej klasy, na co dzień poruszająca się na wózku inwalidzkim, zbiera pieniądze na operację nóg. Dzięki niej Klara ma szansę zacząć chodzić. Dwójka przyjaciół postanawia pomóc dziewczynce i jej rodzinie w zebraniu pieniędzy. Spontaniczny pomysł przeradza się w dobrze zaplanowaną akcję. Najważniejszy jest jednak PLAN. A od PLANU do REALIZACJI długa droga. Nasi młodzi bohaterowie są jednak gotowi do działania. Mają mnóstwo energii i zapału, choć i ich czasem dopada zniechęcenie.
By zebrać potrzebną kwotę na operację postanowili zorganizować w szkole piknik połączony z koncertem, aukcją charytatywną i kiermaszem. Najpierw musieli zaprezentować swój pomysł na lekcji wychowawczej, uzyskać pozwolenie od dyrektora szkoły i rodziców dziewczynki. Opracowali szczegółowy plan działania. W realizacji pomagali im inni uczniowie, nauczyciele i rodzice.W książce tekst literacki przeplata się z ciekawymi informacjami związanymi z przedsiębiorczością i działalnością społeczną. Zbiór pojęć uzupełniają dowcipne rysunki. Kim są przedsiębiorczy ludzie? Jakie formy może mieć przedsiębiorczość i dlaczego jest ważna? Od czego zacząć, gdy chcemy przystąpić do realizacji pomysłu? Jak dzielić się pracą? To tylko niektóre zagadnienia poruszone w tej książce. Nie obawiajcie się - całość napisana jest lekko i przystępnie.
Historia Klary posłużyła autorom do przekazania bardzo ważnych, praktycznych informacji, które można wykorzystać przy realizacji różnych pomysłów. Na początku warto sobie zadać dwa podstawowe pytania: Co chcemy zrobić? Jak chcemy to zrobić? 
Dalej autorzy krok po kroku pokazują czytelnikom poszczególne etapy, które doprowadzą ich do zamierzonego CELU. 

Książka - poradnik, może stać się ściągą przy realizacji własnych dużych lub całkiem drobnych projektów. Inspiruje i zachęca do działania nie tylko młodych czytelników. Promuje aktywne działanie, postawy prospołeczne i przedsiębiorcze. Jej autorzy podkreślają, że działając razem możemy więcej!To książka, którą mądry nauczyciel może wykorzystać w czasie zajęć. Podsumowaniem każdego rozdziału jest zadanie dla czytelnika. Można wykorzystać zdobytą wiedzę i np. przygotować reklamę jakiegoś produktu albo zaplanować budżet przyjęcia urodzinowego.

Nie każde przedsięwzięcie kończy się jednak sukcesem. Ale zawsze to świetna nauka i doświadczenie na przyszłość. „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem dziesięć tysięcy błędnych rozwiązań” – mawiał podobno Thomas Edison. 

Autorzy tej książki to doświadczeni i przedsiębiorczy dorośli. W swoim życiu zrealizowali z pewnością wiele projektów.
Ewa Świerźewska to przecież założycielka trzech portali internetowych m.in. Qlturka.pl, tłumaczka i współautorka książki „Co czytali sobie, kiedy byli mali?”a jej mąż Łukasz Świerżewski to dr nauk ekonomicznych, dyrektor komunikacji korporacyjnej czołowej instytucji finansowej, wieloletni dziennikarz i redaktor ekonomiczny, wykładowca akademicki. 

Komentarze