Projekt Breslau

Lekcje historii dla wielu uczniów to męka… Suche fakty, mnóstwo dat… Jak to wszystko zapamiętać? Jak to wszystko zrozumieć? Ach, gdyby tak móc się przenieść w czasie i choć przez chwilę spojrzeć na swoje miasto z dawnych lat. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a już te do przeszłości mają ogromną moc! 
 
Projekt Breslau 
Magdalena Zarębska 
projekt okładki: Elżbieta Chojna 
Wydawnictwo BIS, 2016 
wiek: 12+ 
 
Grupa przyjaciół z wrocławskiego gimnazjum znajduje niezwykłe miejsce na swoje spotkania. Nieużywany przedsionek ich szkoły, kryje stary kufer i wiele pamiątek, bo szkolny budynek pamięta jeszcze czasy sprzed II wojny światowej. To nie przypadek, że właśnie w tym miejscu rozpocznie się ich wielka przygoda z historią. 
 
Przetłumaczenie pamiętnika niemieckiego chłopca, którego dzieciństwo przerwała wojna, będzie dla uczniów sporym wyzwaniem. To dzięki zapiskom Hugo doświadczą skomplikowanej historii ich rodzinnego miasta. Szkolny przedsionek stanie się dla nich wehikułem czasu, który sprawi, że poznają przeszłość zupełnie z innej perspektywy. Przeniosą się w czasie i staną się świadkami ważnych wydarzeń w historii swojego miasta. Będą chodzić po ulicach Breslau! 
 
Do tej pory nie zastanawiali się nad przeszłością. Nie lubili się uczyć języka niemieckiego. To czego doświadczą dzięki swoim podróżom w czasie, zmieni ich stosunek do miejsca w którym mieszkają, spojrzą na Wrocław z zupełnie innej perspektywy. Tak jak Natalia, jedna z bohaterek. Zupełnie inaczej spojrzy na Leona…. Jak wyglądał Wrocław, gdy mieszkali tu ludzie zupełnie innej narodowości? Jak się ubierali? Jak żyli? Krótkie podróże w czasie obudzą w bohaterach świadomość niemieckiej przeszłości rodzinnego miasta. 
 
Ta powieść, to krótka lekcja historii, ale bez nudnych faktów i wielu dat. To żywi ludzie i ich losy. Przy okazji autorka subtelnie opisuje budzące się uczucie między dwójką bohaterów. 
Polecam tę powieść Waszej uwadze!

Komentarze