Poznajcie Krzysię!
Czy dziewczynka może zostać rycerzem?
Mała Krzysztofa zamiast pomagać kucharce w przygotowaniach do obiadu, z lubością obserwuje walczących na zamkowym dziedzińcu rycerzy. Marzy o własnym mieczu. Póki co, wymachuje nożem do warzyw…
Poznajcie serię książek z niezwykłą bohaterką, która miała marzenia i nie bała się o nie walczyć.

Krzysia i tajemnica mieczy
/przygoda pierwsza/

Autor: Frances Watts
Ilustracje: Gregory Rogers
przekład: Grzegorz Stabeusz
Wydawnictwo Literówka
Wiek: 6 – 9 lat


Krzysia mieszka na Zamku Jutrzenka, który należy do sir Waltera Łysego i jego małżonki lady Beaty Znudzonej. Na co dzień pomaga w kuchni, lecz tak naprawdę wolałaby robić coś znacznie innego. Kiedy pewnego dnia dziewczynka dostanie pracę w zbrojowni i stanie się nową Strażniczką Mieczy poczuje, że marzenia się spełniają!
Do tej pory ukazały się cztery książki o przygodach dzielnej, małej rycerki. Australijska autorka książek dla dzieci zabiera młodych czytelników do czasów średniowiecza i na przekór wszystkiemu robi z małej pomocy kuchennej Strażniczkę Mieczy.

Z pierwszej części zatytułowanej "Krzysia i tajemnica mieczy" dowiadujemy się w jaki sposób dziewczynka została wybrana do objęcia tej poważnej funkcji i zaraz potem towarzyszymy jej w poszukiwaniu zaginionego miecza.
Każda książka to kolejna przygoda, która spotyka dzielną Krzysię. Tak, tak.. Krzysia to prawdziwa bohaterka! Uratuje sir Waltera przed spiskiem wrogów, będzie uczyła się fechtunku i jazdy konnej by wziąć udział w turnieju rycerskim, a także pomoże uchronić zamek przed najeźdźcami. We wszystkich przygodach pomagają jej zwierzęta, których mowę Krzysia rozumie.
Być może zdziwi Was fakt, że do Krzysi przemawiają nawet miecze. Z drugiej jednak strony…. „Wszystko przemawia, ale tylko do tych, którzy zadadzą sobie trud, by nauczyć się słuchać” – jak powiedział jeden z bohaterów, sir Benedykt. 


Krzysia to przykład bohaterki pozytywnej, która daje przykład dzieciom swoją sumiennością, uczciwością i pracowitością. Szybko zjednuje sobie przyjaciół nie tylko wśród ludzi. Ma też wrogów, a właściwie jednego… Zazdrosny chłopak o imieniu Rufus nie potrafi znieść myśli, że to dziewczyna z kuchni została Strażniczką Mieczy. Będzie więc przysparzał jej wielu kłopotów.
Jednak dzielna i odważna dziewczynka nigdy się nie poddaje, choć czasem jak każdego, dopadają ją wątpliwości. Na szczęście ma przy sobie przyjaciół, którzy służą jej dobrą radą i pomocą.To świetna seria dla młodych czytelników. Duże litery i przejrzysty tekst czynią z niej dobrą lekturę do samodzielnego czytania. Przygody Krzysi mówią o tym, że warto marzyć i co najważniejsze - w marzeniach nie powinnyśmy stawiać sobie granic. Dlaczego dziewczynka nie mogłaby zostać rycerzem? 
Jeśli sądzicie, że książki o Krzysi zainteresują tylko dziewczynki - jesteście w błędzie. Podsuwając synom książki, z chłopcami w roli głównej - utrwalacie stereotypy. Dziewczynki też przeżywają fascynujące przygody, a chłopcy chętnie o tym czytają. Młodszy jest tego najlepszym przykładem! A to, że Starszy słuchał lektury razem z nami i szepnął mi do ucha, ze „fajna ta Krzysia, taki Flanagan dla młodszych” - to chyba niezła rekomendacja? ;-)
 

Komentarze

 1. Wygląda zachęcająco, zwłaszcza duże litery przekonują mnie do poszukania tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oo, super. Brzmi fajnie, zwłaszcza, że mam w domu młodego sir Lancelota, z pokaźną kolekcją mieczy,sztyletów toporów hełmów...drewnianych i zabawkowych rzecz jasna :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zastanawiam się nad tą serią, czy spróbować. Może czas najwyższy kupić pierwszą część...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nieprawdą jest jakoby chłopom tylko o chłopach. Młodszy jest wielkim fanem np. Zosi z Kociej. Więc mimo, że dziewczęcych bohaterek u nas dostatek, to i tę tu przyjmiemy. O ile na bibliotecznej półce znajdziemy :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz