Skrzat nie śpi

Dziś pierwszy dzień astronomicznej zimy a ja słyszę w radiu, że mieszkam w najcieplejszym mieście Polski! Przynajmniej tak było dzisiaj, tzn. 22 grudnia 2015 roku. W Szczecinie odnotowano rano aż 8 stopni Celsjusza, co wysunęło nas na prowadzenie! Śnieg pozostaje nam oglądać na zdjęciach sprzed lat i w książkach....

Skrzat nie śpi
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Kitty Crowther
przekład: Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Opowieść Astrid Lindgren o skrzacie, który zamieszkuje strych pewnego domostwa idealnie nadaje się na wieczorne czytanie dzieciom. Może po jej wysłuchaniu przyśni im się puszysty, biały śnieg? Taki jak na tej ilustracji.... A może wcale nie będą chciały zasnąć, czekając na skrzata?Stara zagroda w głębi lasu. Mieszkańcy kulą się z zimna i pilnują ognia by nie zgasł. Kiedy już zasną ze swej kryjówki wychodzi skrzat. Jest bardzo stary, przeżył setki zim. Przechadza się w blasku księżyca, zostawiając na śniegu ślady swych stóp. Czuwa nad całą zagrodą.

 Zagląda do stajni, kurnika, obory...
Szepcze krowom do ucha: Nie jedną zimę widziałem, każda minęła
niejedno lato widziałem, każde minęło
wkrótce wyjdziecie na pastwisko.

Krowy, koń, owce, jagnięta, kury, pies - wszyscy każdej nocy czekają na odwiedziny skrzata. Rozmawia z nimi po skrzaciemu.
 Na końcu odwiedza też śpiących właścicieli zagrody i ich dzieci. Jednak oni, choć wiedzą o jego istnieniu nigdy nie widzieli nic więcej oprócz śladów jego stóp odciśniętych na śniegu.


 "Zimy i lata nadchodzą i mijają, rok po roku, ale póki ludzie mieszkają w starej zagrodzie,
póty skrzat cicho przemyka między zabudowaniami".

Ten piękny nastrojowy tekst, to parafraza popularnego w Szwecji wiersza Viktora Rydberga pt. „Tomten” (Skrzat) z 1881 roku, który doczekał się wielu wydań. Astrid Lindgren napisała go w 1960 roku.
Wraz z  ilustracjami Kitty Crowther tworzy uroczą, klimatyczną opowieść, która przenosi nas do starej zagrody w głębi lasu.Spacer w blasku księżyca, wraz małym skrzatem po ośnieżonym domostwie to coś czego nam trzeba tuż przed świętami!

Komentarze

  1. Cudowny jest klimat Astrid Lingren i te nastrojowe zimowe ilustracje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz