Harry Potter i Kamień Filozoficzny - edycja ilustrowana


Na początku października ukazała się pierwsza ilustrowana edycja najpopularniejszej książki ostatnich lat. W twardej oprawie z obwolutą zawiera ponad 100 kolorowych ilustracji młodego brytyjskiego artysty.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny
wydanie ilustrowane
Joanne K. Rowling
ilustracje: Jim Kay
przekład: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo Media Rodzina, 2015


Któż z młodych czytelników nie zna Harry'ego Pottera? Być może nie wszyscy jeszcze czytali o nim książki, ale z pewnością znają go z filmów lub opowieści.
Ilustrowane wydanie jest wspaniałą gratką dla miłośników przygód nieśmiałego chłopca, którego przeszłość początkowo owiana tajemnicą, ma ogromny wpływ na dalsze jego losy.

Wiele lat temu Harry stracił rodziców. Słynni czarodzieje zginęli zabici przez Lorda Voldemorta a ich syn trafił pod opiekę okropnej ciotki Petunii i jej męża, którzy zakochani w swym okropnym synu zatruwają życie biednemu Harremu.
Dopiero w dniu jedenastych urodzin chłopiec dowiaduje się, kim na prawdę jest. Tego dnia otworzy się przed nim magiczny świat pełen przygód, niebezpieczeństw i czarów..

Pięknie wydany pierwszy tom, to wspaniały prezent dla wszystkich miłośników cyklu o młodym czarodzieju. To również dobra okazja do pierwszego spotkania z Harrym Potterem dla najmłodszych czytelników, którym trudno skupić się na słuchaniu, jeśli nie widzą ilustracji. Dla nas to strzał w dziesiątkę. Młodszy (lat 7, 5) zachwycony historia Harrego Pottera z radością biegnie do łóżka na wieczorne czytanie. Przyznam, że i ja z wielką przyjemnością oddaje się tej lekturze. 
Wspólnie zdążyliśmy już znielubić rodzinę Dursley'ów, zaśmiewaliśmy się, gdy nieudolnie próbowali odpierać napływające listy do Harrego, byliśmy już na ulicy Pokątnej, gdzie przyszły uczeń Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart wraz z Hagridem dokonał potrzebnych zakupów. Zastanawialiśmy się, gdzie jest ten peron numer dziewięć i trzy czwarte i towarzyszyliśmy Harry'emu w jego podróży pociągiem. Przed nami jeszcze ponad 100 stron lektury ale już nie możemy się oprzeć i polecamy Wam to niezwykłe wydanie!


Piękne, precyzyjne, miejscami całostronicowe  ilustracje wspaniale oddają ducha tej powieście. Chwilami mroczne, tajemnicze, czasem złośliwe (rodzina państwa Dursley a szczególnie Dudley!). Jim Kay, jak przyznał szukał inspiracji wśród ludzi i miejsc, które dobrze zna. Postać Hermiony wzorowana jest na przykład na jego siostrzenicy.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Jim Kay opowiada o swojej pracy nad książką. Można też zobaczyć w czym kąpie się jego pies :-)


A tak w środku wygląda książka. My dopiero w połowie, ale już czekamy na kolejne tomy, które mam nadzieję będą ukazywały się cyklicznie w Wydawnictwie Media Rodzina.

Komentarze