Szczęśliwi czas liczą! Czyli to i owo o czasie i zegarach


Szczęśliwi czas liczą! Czyli to i owo o czasie i zegarach
Marcin Pałasz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo BIS, 2015

"Szczęśliwi czasu na liczą!". Czy aby na pewno? Marcin Pałasz uświadamia młodym czytelnikom, że mierzenie CZASU to bardzo ważna sprawa. Nikt nie lubi spóźnialskich, a przypalone ciasto czy przybycie na lotnisko tuż po odlocie samolotu na nasze wymarzone wakacje, to przecież nic przyjemnego. Dlatego CZAS warto mierzyć, tylko trzeba wiedzieć jak!
Ta książka zainteresuje dzieci, które dopiero zaczynają posługiwać się zegarkiem. Zanim nauczą się odczytywać na nim godziny, zgłębią nieco historie, a i zdobyte doświadczenie w tej kwestii się przyda.

Antek i jego młodsza siostra Tosia spędzają z rodzicami wakacje nad morzem. To właśnie na plaży konstruują swój pierwszy zegar słoneczny. Przy tej okazji mama i tata w ciekawy sposób opowiedzą im o czasach, w których ludzie nie mieli zegarów, a o porze dnia informowało ich właśnie słońce.

Jak jednak na zegarze słonecznym sprawdzić czy upłynął już kwadrans? Dzieci mnożą pytania a tata wraz z mamą cierpliwie odpowiadają. Po chwili okazuje się, że istnieją jeszcze inne sposoby na mierzenie czasu, np. przy pomocy piasku i butelki. Taką prostą klepsydrę możemy wykonać nie tylko na plaży.

Zabawa w odmierzanie czasu bardzo spodoba się rodzeństwu, a młodsza od Antka Tosia, dowie się wielu ciekawych rzeczy. Dla całej rodziny interesującym doświadczeniem będzie z pewnością domowa konstrukcja budzika, którą stworzy tata.  Budzik bardzo skutecznie obudzi wszystkich z drzemki popołudniowej.

Sympatyczna to lektura i bardzo inspirująca :-) Ze względu na porę roku z pewnością nie zajmiemy się teraz budową zegara słonecznego (co już czyniliśmy nie raz) ale jakiś piasek i butelki by się przydały!
W krótkich rozdziałach Marcin Pałasz przekazuje dzieciakom sporo ciekawostek zachęcając przy okazji do budowania własnych zegarów. Takie zabawy z pewnością pomogą najmłodszym zrozumieć czym jest i dlaczego tak ważne jest odmierzanie CZASU. Zanim nauczą się posługiwać współczesnym zegarkiem, może najpierw poćwiczą na zegarze słonecznym i piaskowym?

A ja wciąż marzę o tym by CZAS wydłużyć.... Ciągle go za mało...Komentarze