Nowa seria - LICZĘ SOBIEPo dobrze przyjętej przez młodych czytelników serii Czytam sobie przyszedł czas na liczby. 
W nowej serii wydawnictwa Egmont autorzy udowadniają, że MATEMATYKA jest wokół nas.

Według badań PISA /Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów/ polscy uczniowie myślą zbyt schematycznie i za mało twórczo. Ale okazuje się też, że co czwarty sześciolatek wykazuje duże uzdolnienia matematyczne. Jednak to właśnie po półrocznej nauce w szkole wskaźnik ten spada o połowę... Smutne to doniesienia. A dlaczego tak się dzieje łatwo się domyślić..

Z natury każde dziecko jest matematykiem. Umysł ludzki od najwcześniejszych lat analizuje, klasyfikuje, szuka prawidłowości i wzorów, wyciąga wnioski i tworzy związki przyczynowo-skutkowe. Taka jest jego natura. Ogromnie ważne jest, by odpowiednio wspierać te naturalne skłonności intelektualne. A przede wszystkim – by ich rozwoju nie hamować. Czyli pozwolić dzieciom myśleć samodzielnie i popełniać błędy w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań. Profesor Gruszczyk-Kolczyńska uważa, że pierwsze umiejętności matematyczne dziecko powinno odkryć samo – wtedy budzi się w nim entuzjazm i zainteresowanie. Kiedy staje przed intelektualnym wyzwaniem, nie ogranicza go obawa przed porażką -
mówią twórcy serii.


Anna Boboryk, jedna z autorek zabaw i zadań matematycznych w tej serii, określa książki terminem "kurs myślenia" . Podzielony on jest na trzy poziomy. Świetnie zilustrowane, zabawne opowiadania znanych i lubianych pisarzy dziecięcych uzupełniają przeróżne zadania, ćwiczenia, rebusy, wklejanki.


Poziom 1 przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, pokazuje jak ciekawe może być „matematyczne patrzenie na świat”. Autorem tekstów do tego poziomu jest Wojciech Widłak. O ilustracje zadbała Ewa Poklewska – Koziełło. Dzieciaki wraz z królem Gromorykiem i kotem Gadułą będą w czasie lektury dostrzegać, że matematyka otacza je z każdej strony. A matematyka to nie tylko liczby ale również rytm, następstwo wydarzeń, czas, przyczyna i skutek, szeregowanie..
Zabawne historyjki o królu, w którego pałacu zamieszkał bury, gadający kot są okazją do wielu ćwiczeń. To niezła porcja matematyki dla najmłodszych, bardzo lekkostrawna. 

Król Gromoryk i zagadkowy smok
Król Gromoryk i jajko na miękko
tekst: Wojciech Widłak
il. Ewa Poklewska – Koziełło
Zabawy i zadania matematyczne: Anna Boboryk
Wydawnictwo Egmont, 2015 


Poziom 2 to wsparcie dla dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. Jej bohaterem jest Fryderyk Epsilon Dwudziesty, najmłodszy syn władcy Pedanterii. W skrócie Fredek. Pewnego dnia, gdy znudził się panującym w jego świecie porządkiem wyruszył na najbardziej zabałaganioną planetę we wszechświecie. Tam poznał Jagodę  z którą się zaprzyjaźnił. Dzieciaki będą czytać o jego przygodach a w międzyczasie mierzyć, ważyć, liczyć pieniądze i czas… 

Fredek i miara wszystkiego.
Fredek i jeden do pary

Zofia Stanecka
il. Marta Szudyga
Zabawy i zadania matematyczne: Maria Środoń
Bohaterami Poziomu 4 dla nieco już starszych uczniów szkoły podstawowej,  są sympatyczne szczurki - Ząbek, Norman, Doktorek, Siostry Szmelc,Trampek i Znajda - jedyna mysz w tym szczurzym towarzystwie. Ich przygody to duża dawka humoru a przy okazji ciekawych zadań. W pierwszej książce z tego poziomu, całe towarzystwo postanawia skorzystać z superoferty i wyjechać na Sardynię. Czeka ich wizyta u fotografa /zdjęcie do paszportu/, wizyta w urzędzie paszportowym a potem już tylko lot samolotem /nie pozbawiony ciekawych zdarzeń/ i wreszcie wypoczynek na plaży..
Młodzi czytelnicy będą obliczać m.in. ile susów zrobił uciekający przed szczurkami fotograf, ile pieniędzy muszą zapłacić wszystkie szczurki za ten wyjazd, ile Norman musiałby sprzedać swoich rupieci aby uzbierać na 1 bilet, na jakie atrakcje będą mogły sobie pozwolić już na miejscu z pieniędzmi, które im zostaną po wykupieniu wczasów... itd.

Dzieci będą uczyły się stosowania znanych zasad matematycznych do obliczeń pieniężnych na dużych liczbach, myślenia kombinatoryjnego, wyciągania wniosków. Bo "matematyka powinna prowadzić do ...myślenia na co dzień! To jest właśnie sedno uczenia się matematyki" - czytamy we wstępie. Chodzi przecież o to by pozwolić szukać rozwiązań a nie stawiać tylko na gotowce...

Szczurki chwytają życie za ogon
Szczurki nie dają się wygryźć
tekst: Rafał Witek
il. Daniel de Latour
Zabawy i zadania matematyczne: Anna Boboryk Na końcu każdej książki prezentowane są WIELKIE UMYSŁY. A wśród nich wielcy matematycy, filozofowie, fizycy /Stefan Banach, Kartezjusz, Izaak Newton, Sofja Kowalewska, Albert Einstein, Norbert Wiener/.


Obliczenia, kolorowanie wklejanie, rysowanie. Dowcipne teksty, sympatyczni bohaterowie... I te zadania, które wywołują uśmiech na twarzy! Bo czyż nie zabawniej jest zmierzyć linijką robota Fredka zamiast odcinek AB? Albo policzyć ile pieniędzy wydadzą szczurki na wypad na Sardynię zamiast dodawać po prostu LICZBY?
Te książki to dużo dobrej zabawy połączonej z nauką, która w takim połączeniu staje się przyjemnością.  Mam nadzieję, że książkami zainteresują się nie tylko rodzice i ich dzieci. Mogą być one przecież cennym wsparciem dla nauczycieli na lekcji lub zajęciach dodatkowych.

Komentarze