Kastor piecze


Kastor to niezwykły bóbr i bohater serii książeczek edukacyjnych dla najmłodszych. W poprzednich, które ukazały się do tej pory w Polsce uprawiał już fasolkę i majsterkował! Teraz wspólnie ze swoim przyjacielem będzie piekł ciasto z okazji swoich urodzin.

Kastor piecze
tekst i ilustracje: Lars Linting
przekład: Magdalena Landowska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2015

W kuchnia Kastora, która jest duża, jasna i jak na samotnego bobra to podejrzanie czysta i uporządkowana, przyjaciele znajdą stary zeszyt z przepisami jego babci. Potem sprawdzą czy mają wszystkie składniki na pyszną babkę i zabiorą się do pracy.Mali czytelnicy dzięki ilustracjom towarzyszą Kastorowi i Maciusiowi we wszystkich czynnościach. Autor z wielką dokładnością przedstawia dzieciom naczynia, przybory i składniki, które wykorzystają bobry do pieczenia. W tej książce to ilustracje są najważniejsze.
Krok po kroku, dzieci śledzą pracę w kuchni. Bobry smarują tortownicę, mieszają składniki, miksują je, ubijają jaja. Kiedy ciasto znajdzie się wreszcie w formie, wsadzą je do piekarnika. Oczywiście będą bardzo uważać, bo przecież piekarnik jest gorący! A potem… Potem trochę pogapią się na piekące ciasto.


„To jak telewizja” – stwierdza Maciuś. Jednak nie myślcie, że będą tak bezczynnie siedzieć cały czas. Kastor i jego przyjaciel to prawdziwi pedanci. Podczas gdy ciasto się piecze - oni zmywają!Kiedy wreszcie zasiądą do nakrytego stołu nadejdą niespodziewani goście. Ach, jak dobrze że mają ich czym poczęstować! 


Na końcu książki mali czytelnicy znajdą przepis na BABKĘ KASTORA, dlatego rodzicom nie pozostanie nic innego, jak tylko udać się z dziećmi do kuchni. 


Autor serii o pracowitym bobrze mieszkał i tworzył w Sztokholmie. Szczególnie fascynował go świat roślin i zwierząt, który przenosił na karty swoich książek, mimo że nie był z wykształcenia artystą plastykiem. Był cieślą i nauczycielem, a potem przyszedł czas, że postanowił pisać i rysować dla dzieci. Trzeba przyznać, że był zdolnym samoukiem!

Seria książek o bobrze, który szyje, piecze, majsterkuje, uprawia ogród stała się bardzo popularna na całym świecie. Kolorowe historyjki zostały opublikowane w ponad 25 różnych językach! Na stronie Autora znalazłam również informację o nagrodzie "Castorpriset", która została wprowadzona w 2009 r. przez wydawnictwo Alfabeta i spadkobierców Larsa Klintinga. Celem nagrody jest przyczynienie się do większej liczby książek z obrazkami, które łączą fakt i fantazję, tak jak w tych które tworzył Lars Klinting.

Komentarze