Straszyć nie jest łatwo

Miejsce akcji - stary opuszczony dwór.
Bohaterowie - duchy w ilości czterech sztuk, wampir, wilkołak, nimfa bagienna, zdziwaczały kot, Złota Rybka oraz kilka osobników rodzaju ludzkiego.
Prawda, że ciekawie się zapowiada? Zwłaszcza, że podobno my ludzie, lubimy się bać. :-)

Jednak lektura to wyjątkowo mało straszna, niżby mogło się wydawać. Bo jak przeczytamy na kartach tej książki: Duchy są tylko od straszenia a nie od robienia komuś czegoś złego.

Straszyć nie jest łatwo
tekst: Marcin Pałasz  
ilustracje: Jolanta Marcolla  
Wydawnictwo BIS
wiek: 6-12 lat

Duchy - Szurek, Mały, Babcia Dusia i Zjawomir zamieszkują od setek lat pewien opuszczony dwór. Za nimi lata świetności tego budynku jak i ich wspaniałych zabaw w straszenie ludzi... Dwór od stu lat niszczeje a straszyć nie ma już kogo... Nadzieja pojawia się, gdy w opuszczonym budynku pojawia się ekipa remontowa, która zapowiada wprowadzenie się nowych mieszkańców. 
Wreszcie są! Do wyremontowanego budynku wprowadza się małżeństwo, Teodor i Kornelia z 12-letnim synem Kacprem, miłośnikiem horrorów. Pan domu to muzyk i znany kompozytor. Jego żona marzy o karierze aktorskiej, lecz gdy nie otrzymuje wymarzonej roli postanawia otworzyć w swoim nowym domu salon piękności. Skupieni na sobie i swoich pasjach niestety nie zauważają, tego co się wokół nich dzieje. A ich syn okazuje się wyjątkowo odpornym na straszenie egzemplarzem.
Tak, wystraszyć tę rodzinę, wcale nie będzie łatwo!

"Kiedyś ludzie wiedzieli jak zachować się wobec duchów" - mówi Dusia. Teraz najwidoczniej zabiegani i skupieni na sobie nawet bać się nie potrafią...Kiedy duchom nie udaje się wystraszyć ludzi, a babcia Dusia na długo zapamięta zatrzaśnięcie się w solarium, do akcji wkroczy Nimfa Błotna Zgryzelda. Niestety spotkanie z Kornelią i jej ciotką nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wróci do swych przyjaciół z maseczką na twarzy, zmienionym kolorem włosów i aparatem do korekcji zębów. Nawet wampir Rudolf zostanie posadzony na fotelu dentystycznym ciotki Leokadii. :-)
Dużo by pisać o tym co wydarzyło się w starym dworze. Na szczęście wszystko skończy się dobrze i obie strony - zarówno ludzka jak i ta druga, będą zadowolone.

Marcin Pałasz, znany nam już m.in. z serii o Elfie, w tej książce sypie z rękawa dowcipem i komicznymi sytuacjami. Takich duchów, zjaw, wampirów - nie przestraszy się żadne dziecko! Jedyne co nam grozi podczas lektury to niekontrolowane wybuchy śmiechu i współczucie dla biednych duchów i ich groźnie wyglądających przyjaciół.

Koniecznie przeczytajcie tę książkę i poznajcie Złotą Rybkę, która używa aparatu tlenowego do oddychania w zanieczyszczonym stawie, kota Ambrożego, który mieszka na co dzień z wiedźmą Mizerią i cierpi na starczą demencję objawiającą się opowiadaniem dziwnych bajek.. Poznajcie też wilkołaka, którego Kornelia uzna za psa przybłędę i będzie się cieszyć, że jej syn znalazł towarzystwo.

"Straszyć nie jest łatwo" z ilustracjami Jolanty Marcolli to nowe wydanie książki nominowanej w 2004 roku do nagrody IBBY. Wydawnictwo BIS przygotowało również audiobook (zawiera 3 płyty audio), który czyta Waldemar Barwiński.
To książka zabawna i zwariowana. Czarno - białe ilustracje świetnie oddają mroczny klimat ale są na tyle zabawne, że "wystraszyć nimi nie jest łatwo". :-)
Ta historia to połączenie inteligentnego humoru z ciekawą fabułą. Jak to u Marcina Pałasza bywa... Dobrze się czyta i słucha. Szczerze polecamy!


 

Komentarze