Tadżin, czyli wyprawa do Maroko

Jeśli chcecie rozbudzić w dzieciach niezainteresowanie innymi kulturami, a przy okazji dowiedzieć się co to takiego jest "Tadżin" to polecam wspólne przeczytanie tej opowieści.

Tadżin. Apetyt na Maroko
Anna Nowacka - Devillard
il. Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2012

To pierwsza książka z serii APETYT NA ŚWIAT. Poznajemy w niej marokańskie rodzeństwo - Abdullaha i Sumiję, którzy wspólnie z mamą przygotowują posiłek. Najpierw jednak jedno z nich musi iść po wodę do studni, drugie na targ po warzywa. Potem razem z mamą w kuchni przygotowują tradycyjną potrawę, w pięknym, błękitnym tadżinie. Podczas wspólnego gotowania, dzieci poznają ważną, rodzinną historię związaną z tym naczyniem. Gdyby nie ono, ich mama nigdy nie poznałaby taty.Wyciąga je tylko na specjalne okazje.... Co ma wspólnego naczynie z miłością? Tego dowiecie się w trakcie lektury.
Autorka w tej książce nie opisuje zabytków i ciekawych miejsc w tym kraju. Historia o błękitnym tadżinie jest pretekstem do przekazania wielu ciekawych informacji o kulturze i życiu codziennym mieszkańców Maroka. W książce znajduje się wiele ciekawostek, które umieszczono w osobnych ramkach. Dzieci dowiedzą się, że w Maroku nie we wszystkich domach jest woda i wtedy chodzi się po nią do studni, a daktyle to słodkie sycące owoce, które uwielbiają marokańskie dzieci. Przeczytacie o tym jak wygląda marokańska szkoła, a przede wszystkim, co to jest i jak wygląda TADŻIN.Kolorowe ilustracje w książce oddają tamtejszy klimat. Widzimy na nich targ z owocami, wnętrze marokańskiego domu, warsztat garncarza i kobiety ubrane w tradycyjne stroje.
Na końcu książki znajdziecie przepis na Tadżin z kurczaka, czyli potrawę którą gotowały w tej opowieści dzieci razem z mamą, przepis na marokańską miętową herbatę a także kilka zadań, kolorowankę i parę dodatkowych informacji o Maroku - gdzie leży, czy są tam góry, ile osób tam mieszka, jaki obowiązuje tam język. 
Nie zabrakło również mapy i MINI - ROZMÓWEK.
Bardzo nam się spodobały te mini rozmówki, ale stwierdziliśmy ze Starszym, że język ten do łatwych nie należy...
Kolejna książka z tej serii to "Apetyt na Meksyk" -od niedawna w księgarniach, a za jakiś czas ukaże się "Apetyt na Wietnam".  Świetny pomysł na zainteresowanie dzieci innymi kulturami.
Póki co, to ja....

Szukran (dziękuję)
 i Ma'a as-salama!  (Do widzenia)

Komentarze